Er kultur og sivilisasjon motsetninger? | Danby Choi og Boris Koller debatterer på Forvandlinger-utstillingen

Skrevet av Redaksjonen | 16. oktober 2025

Fredag 17. oktober åpner Pinakotekets utstilling Forvandlinger på Fredriksborg på Bygdø i Oslo. Som en åpning av utstillingen møtes Subjekt-redaktør Danby Choi og maleren Boris Koller til paneldebatt om sivilisasjon versus kultur. Debatten ledes av redaksjonsmedlem i Sivilisasjonen, Adara Ryum Høeg. 

Etter debatten vil gallerist for Pinakoteket, Bork Nerdrum, urfremføre sin gjendiktning av et grotesk familiedrama fra den romerske dikteren Ovids Metamorfoser.

Sivilisasjonen er stolt samarbeidspartner med Pinakoteket, som er et nettgalleri som formidler utelukkende klassiske verker og som tar kun ti prosent i provisjon, slik at mest mulig av salgssummen skal gå direkte til håndverkeren.

Sivilisasjonens sanne ansikt

Debatten, arrangert av Pinakoteket og Sivilisasjonen, vil kretse rundt spørsmål som hva som skiller sivilisasjonen fra barbariet, og om det siviliserte egentlig er noe å trakte etter.

Danby Choi, redaktør i kulturavisen Subjekt og en aktiv samfunnsdebattant, vil møte Boris Koller, en klassisk maler som også er blant de 26 utstillerne på «Forvandlinger». Utstillingen, som varer fra 17. til 19. oktober, presenterer malerier og tegninger som utforsker metamorfoser og mellomtilstander, og lover en poetisk skildring av livets transformerende øyeblikk.

Ordstyrer Adara Ryum Høeg fra Sivilisasjonen utdyper problematikken som skal belyses:

– Spørsmålet vi skal drøfte er: Hva er egentlig kostnaden ved å bli sivilisert? Definisjonen på en sivilisasjon inkluderer blant annet arbeidsfordeling, monumentale byggverk og byer av en viss størrelse. I dagligtalen har vi brukt dette som noe positivt. Men sivilisasjon er også krig, pest, slaveri, fengsler, forklarer Høeg og utdyper:

– Når man legger sammen det positive og det negative, kan vi spørre oss: Var vi egentlig tjent med å bli sivilisert? Jeg gleder meg til å høre hva paneldebattantene har å si om denne interessante, filosofiske problemstillingen.

Avslører ny, «usivilisert» podkast

Høeg avslører at debatten fungerer også som en forløper til og markering av at Sivilisasjonen starter opp sin egen podcast, med det passende navnet «Usivilisert». Podcasten skal ledes av Adara Ryum Høeg og Henrik Høeg, og tar sikte på å fortsette å utforske de dype spørsmålene som tas opp under panelsamtalen på Fredriksborg.

Utstillingen «Forvandlinger» finner sted på Fredriksborg, Fredriksborgveien 18, 0286 Oslo, fra 17. til 19. oktober.

Det er på høy tid med en strengere regulering av blokkenes eksternaliteter, skriver Olav Drange ...
I Camden i den amerikanske delstaten Maine ble det nylig oppdaget et oljemaleri fra 1600-tallet ...
Problemet er ikke monarkiet, men hvordan vi utpeker våre monarker. Det må etableres en institusjon ...
Når jeg leser bøker, vil jeg følge karakterer som gjør feil, men som ønsker å ...
Symfoniske dikt og fantasier er en obskur form for klassisk musikk som ved første øyekast ...
For første gang i Sivilisasjonens historie lanserer vi vår andre magasinutgave innenfor samme kalenderår. Utgaven ...