Sivilisasjonen åpner for annonsering på nett | – En unik mulighet til å nå publikum med sans for kvalitet

Skrevet av Redaksjonen | 23. september 2025

Siden oppstarten i 2019 har Sivilisasjonen vært et kulturmagasin uten betalingsmur og knapt uten annonsering. Nå, etter en periode med betydelig vekst, tar Sivilisasjonen et strategisk skritt og åpner for annonsering på nett fra september 2025. 

– Dette markerer starten på en ny æra, der vi vil fortsette å tilby våre engasjerte lesere relevant innhold, samtidig som vi styrker fundamentet for fremtidig vekst, sier ansvarlig redaktør Carl Korsnes.

En etterlengtet utvikling

Mange av Sivilisasjonens lesere har undret seg over hvordan vi har kunnet opprettholde driften uten betalingsmur og knapt uten annonser – med unntak av noen utvalgte, eksklusive annonser i det trykte magasinet. Svaret har ligget i en dedikert innsats, en avsmak for fordummende klikkåte og en sterk tro på verdien av fri tilgang til kvalitetsinnhold. 

– Den enorme veksten Sivilisasjonen har opplevd det siste året, har nå gjort det mulig å investere i en forbedring av nettavisen, slik at vi kan integrere annonser på en måte som beriker, snarere enn forstyrrer, leseopplevelsen, sier Korsnes.

Han bedyrer at nettavisen kommer til å fortsette å være fullstendig åpen og fri for betalingsmur.

– Jeg er utrolig fornøyd med at vi har fått samlet sammen et dyktig og dedikert markedsteam, fortsetter han og viser til markedsansvarlig Zryan Farman og forretningsutvikler Diærv Svermer. 

Zryan Farman: Ny markedsansvarlig med store ambisjoner

Arbeidet med å utvikle og implementere den nye annonseringsstrategien ledes av Zryan Farman, det nyeste tilskuddet i Sivilisasjonens redaksjon, som tiltrådte som markedsansvarlig. Farman har en solid bakgrunn fra mediebransjen, med erfaring fra blant annet Schibsted og Kobler, og har i tillegg jobbet som content manager og med kontekstuell annonsering i ulike oppstartsbedrifter. Denne kombinasjonen av klassisk medieerfaring og innovativt markedsarbeid gir Sivilisasjonen en unik kompetanse i møte med annonsører.

– Jeg ser et enormt potensial med annonser i Sivilisasjonen. Avisen har en svært engasjert og spisset leserskare – en drøm for enhver markedsansvarlig. Vår største lesergruppe er i alderen 25–35 år, og mer enn halvparten er 25–40 år. Med tanke på at Sivilisasjonen er et klassisk kulturmagasin, er dette helt fantastisk! Leserne er opptatt av kvalitetsprodukter, tradisjon, samfunnsspørsmål, klassisk kultur og filosofi. De er med andre ord en svært attraktiv målgruppe for merkevarer som ønsker å nå et publikum med sans for kvalitet fremfor kvantitet, sier Farman.

– Sivilisasjonen har en svært engasjert og spisset leserskare – en drøm for enhver markedsansvarlig. Vår største lesergruppe er i alderen 25–35 år, og mer enn halvparten er 25–40 år. Med tanke på at Sivilisasjonen er et klassisk kulturmagasin, er dette helt fantastisk, sier Sivilisasjonens nye markedsansvarlig Zryan Farman. Foto: Julie Brundtland.

Farman utdyper at dette særlig gjelder det hun kaller «merkevarer med substans»:

– Enten du selger bøker, klassisk mote, møbler og design, reiseliv med kulturprofil, eller mat og drikke med kvalitet i sentrum, så møter du i Sivilisasjonen en lesergruppe som faktisk verdsetter det du tilbyr. Dette er ikke tilfeldig trafikk, men mennesker som aktivt søker fordypning. For annonsører som ønsker å bygge merkevare på troverdighet og kvalitet, er dette et unikt sted å være, sier Farman.

Ønsker du som leser å motta et uforpliktende tilbud på annonser i Sivilisasjonen, kan du kontakte Zryan Farman direkte på farman@sivilisasjonen.no 

Fredag 17. oktober åpner Pinakotekets utstilling Forvandlinger på Fredriksborg på Bygdø i Oslo. Som en ...
Siden Homers tid har den episke diktningen falt i vanry. Den som i vår tid ...
Donald Trumps støttespillere liker å påpeke at han er en erfaren forretningsmann, som kjenner kunsten ...
Vanskelige valg setter dype spor i oss. De kan forme tankene våre, påvirke prioriteringene vi ...
Den første boken til Sivilisasjonen Forlag var Samtaler fra Memorosa, som er en filosofisk samtalebok ...
Vi lever i en tid hvor visse ord og uttrykk stadig er på moten. Et ...