– For å belyse kaoset ble det laget myter | Helene Knoops utstilling «Kaos» utforsker tidløse fortellinger

Skrevet av Carl Korsnes | 29. august 2025

– Ganske likt som for over 2000 år siden strever folk med å oppnå kosmos i en ellers kaotisk verden, sier Helene Knoop som i dag har åpnet utstillingen Kaos på Cube8 Gallery i Fredrikstad.


Den klassiske malerinnen Helene Knoop stiller ut hele 30 verker i Fredrikstad, hvor flere av dem er splitter nye malerier som vises for aller første gang. Cube8 Gallery har tradisjon for å stille ut mer modernistisk kunst, men frem til 14. september er det altså klassiske malerier som pryder veggene i galleriet.

Utstillingen, som åpner lørdag 30. august kl. 11.00, inviterer publikum til å utforske spenningen mellom kaos og kosmos. 

Veien gjennom kaos

Helene Knoop er aktuell med utstillingen Kaos på Cube8 Gallery. Foto: Julie Brundtland.

Knoop har ved gjentatte anledninger i sitt virke som maler tatt for seg greske myter og gitt dem en gjenkjennelig form. På utstillingen Kaos får publikum oppleve noen av hennes siste mytefremstillinger, men også andre tematiske verk. Knoop forteller at hun fascineres av den eldgamle konflikten mellom kaos og orden, som er minst like relevant i folks liv i dag som i antikken. 

– Kaos er uorden og motsatsen til Kosmos. Ganske likt som for over 2000 år siden strever folk med å oppnå kosmos i en ellers kaotisk verden. For å belyse kaoset ble det laget myter om guder og halvguder som oppførte seg ganske irrasjonelt, nesten likt oss mennesker. Dette for å forklare, med en psykologisk vinkel, hvorfor vi handler som vi gjør, forteller hun og fortsetter:

– Slik jeg ser det kan kaos og kosmos foregå samtidig. Gjennom livet, forhold og hendelser må man gjennom kaos for å oppnå kosmos. Og kanskje beholde litt av kaos for å takle hendelser som inntreffer overraskende.

Myter av i dag

Blant de utstilte verkene finner man flere malerier som tolker klassiske myter med Knoops maleriske blikk. Et av verkene på utstillingen fremstiller myten om Euopas bortførelse.

«Europas bortførelse» av Helene Knoop.

Myten sier at hun plukket blomster ved sjøen, hvor Zevs fikk øye på henne. Han forvandlet seg til en nydelig, hvit og tam okse som Europa gjerne ville stryke. Hun satte en krans på hans hode og hoppet på hans rygg hvor Zevs la på svøm med Europa over til Kreta hvor han der avslørte sin identitet.

«Kassandra» av Helene Knoop.

I et annet verk avbilder Knoop myten om Kassandra, som forteller om hvordan skjønnheten kan være en kvinnes ulykke.

Guden Apollon begjærte den vakre og smarte Kassandra og tilbød henne en gave dersom hun ville hengi seg til ham: evnen til å forutse fremtiden.

Da hun brøt sitt løfte, fikk naturlig nok pipen en annen lyd. Apollon skjenket henne nok en «gave»: ingen ville tro på hennes fremtidsvisjoner. Dette ble Kassandras lodd; hun advarte om Trojakrigen, men ble ikke hørt. Hun ble latterliggjort og sett på som gal.

Flere av maleriene på utstillingen viser Knoops fremstillinger av greske myter, men det er også verker fra tidligere utstillinger som blant annet Menn fra 2021, som Sivilisasjonen skrev om i et tidligere portrettintervju med Knoop.

Åpningen av «Kaos» finner sted lørdag 30. august kl. 11 på Cabe8 Gallery i Fredrikstad. Galleriet holder åpent lørdager og søndager kl. 11 – 16 og utstillingen står til 14. september. 

Zeeshan Ali er en selvlært maler, som sverger til den klassiske uttrykksformen. Nå er han ...
Ja, De leste riktig. Endelig er vårens utgave av Norges vakreste magasin kommet tilbake fra ...
Det er noe usagt i dagens fødselsdebatt. Leger og aktivister krangler om medikamentell assistanse eller ...
I det storslåtte verket Equinox, som kombinerer fortelling og musikk, inviterer Jostein Gaarder og Henning ...
I Kurdistans historie har mars alltid vært en måned for opprør og fornyelse, for lidelse ...
– Jeg streber etter å lage en stil og et univers fylt av filosofi og ...